Povijest

Tajna neosporivog uspjeha ove građevine prilično je intrigantna. Hotel Villa Dubrovnik izvorno je projektiran 1961. godine kao rezidencijalna zgrada za pripadnike političke elite na prestižnoj lokaciji dubrovačkog područja Sveti Jakov, prema projektu arhitekta Mladena Frke. Već 1963. godine mijenja funkciju i postaje depandansa Hotela Argentina, pri čemu se ističe kao izvanredno ostvarenje racionalnog arhitektonskog izričaja, čime se jasno razlikuje od predratnih realizacija ostalih dubrovačkih hotela tog vremena. Do 1970. godine Villa Dubrovnik dobiva nadogradnje i prelazi iz depandanse u mali hotel s tridesetak soba.

Renomirana destinacija

Ubrzo je hotel postao poznat po izvrsnoj hrani, gostoprimstvu i ljubaznom ophođenju prema gostima, te nepretencioznosti i jedinstvenom položaju. S ekskluzivnim pogledom na otok Lokrum, dubrovačku staru gradsku jezgru, prekrasno tirkizno Jadransko more, skrivenu plažu i autentične mediteranske vrtove bogate prirodnim mirisima, prepoznat je kao povlašteno mjesto za savršen bijeg.

Arhitektonska transformacija

Godine 2003. arhitekti Boris Fiolić i Mira Tadej redizajnirali su zgradu, suočivši se s izazovom izgradnje kompleksa na litici na području zaštićenog krajolika. Pretvorili su ga u luksuzno dizajniran hotel s 55 soba, unutrašnjim bazenom i wellness centrom. Važno je napomenuti da su očuvali autentičnu ljepotu područja Sveti Jakov prema preporukama konzervatora, održavajući jedinstvenu atmosferu, imidž i brend Ville Dubrovnik.

Na gornjoj strani hotela simbolični detalji na ulazu i hipertrofirani Otrantski potporni zidovi majstorski su iskorišteni kako bi se stvorila dramatična atmosfera u atriju, gotovo u stilu de Chirica. Na strani ka moru očuvana je tradicionalna mediteranska terasa s biljem, dok su pametno dizajnirani krovovi sakrili rooftop bar zadivljujućeg pogleda. Interijer je dizajniran da bude elegantan i prozračan, blizak suvremenom stilu sličnom prvim dizajnerskim hotelima Ricarda Legorrete, Anouske Hempel i Antonija Citterija.
Hotel je ostao zatvoren od 2006. do 2010. zbog opsežnih renovatorskih radova i ponovno je otvoren u ljeto 2010. nakon potpune obnove.
Otad hotel radi sve do 2. listopada 2023. godine, kada ponovno zatvara svoja vrata radi novog ciklusa potpune renovacije.

Nova renovacija kao posveta baštini

Tijekom zime 2024. hotel je doživio još jednu potpunu obnovu međunarodno priznatog i nagrađivanog brazilskog arhitekta i dizajnera Studio Arthur Casas. Uz značajnu investiciju od 25 milijuna eura, ta će obnova redefinirati luksuzno ugostiteljsko iskustvo na jadranskoj obali, crpeći inspiraciju iz bogate dubrovačke povijesti, krajolika i kulturne baštine.
Dizajn kombinira boje, teksture i materijale koji su u harmoniji s dubrovačkim krajolikom. Sofisticirana paleta boja bijelih, pješčanih i bež tonova odražava gradsku tradiciju korištenja svijetlog kamena. U isto vrijeme nijanse terakote u kontrastu s prirodnom morsko plavom odaju počast arhitektonskoj ljepoti regije. Ističući jedinstveni arhitektonski stil područja i utjecaj venecijanske povijesti, ova obnova elegantno uključuje povijesne i kulturne elemente u svoj dizajn.
Integracija UNESCO-ovih suhozidnih formacija i tradicionalnih uzoraka hrvatske čipke, koji se mogu primijetiti u sobama kao dekoracija ormara, pokazuje sinergiju prirodnog okoliša i kulturnih praksi, obogaćujući arhitektonski identitet hotela.
S ciljem dočaravanja veličine dubrovačkoga zlatnog doba, obnova se fokusira na sofisticiranost, luksuz i pažnju posvećenu detaljima.
Elementi poput poliranog drva, ručno izrađenog namještaja i lokalne obrade kamena pokazuju predanost u poštivanju hrvatskog obrtništva.
Hrvatsko obrtništvo, uz umjetnost i dizajn, čini sastavni dio prostora stvorenog za pružanje imerzivnog iskustva bezvremenskog i nestvarnog karaktera. U težnji za obuhvaćanjem biti mjesta i duše prostora, ne možemo zaboraviti na ljude koji to mjesto i prostor čine izvanrednim – kreatore koji svijetu daruju nešto dosad neviđeno. U Vili Dubrovnik susrest ćete i otkriti djela domaćih hrvatskih slikara i kipara, poput Ivane Pegan, Dubravke Tullio i Ive Dimnića, kao i umjetničkih keramičara poput Pepela i Studija Croker, te modnog dizajnera Juraja Zigmana. Svaki detalj razmatran je s najvećom pažnjom kako bi se napravio kaleidoskop dosad neviđenog koji se otkriva pred vašim očima.

Rezervirajte